Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

computertomografi

CT av bukhulen (abdomen)

CT er en røntgenundersøkelse der vi tar tverrsnittbilder av områder i kroppen ved hjelp av røntgenstråler.

Hvorfor gjennomføres undersøkelsen?

CT-undersøkelse er blant annet nyttig for å:

  • undersøke blødninger, utposninger på blodkar (aneurismer) og blodpropper
  • oppdage svulster og kreft
  • kontroll under og etter kreftbehandling
  • vurdere om kreftbehandling virker
  • avklare infeksjoner og betennelsestilstander
  • vurdere organskader etter traumer
  • vurdere skader og andre tilstander i muskel og skjelett
  • ta vevsprøve (biopsi)
I hvert enkelt tilfelle vurderer vi om det er behov for å sette røntgenkontrast intravenøst. 

CT-undersøkelser har ulike navn avhengig av hvilken del av kroppen som skal undersøkes.

Henvisning og vurdering

For å få behandling i spesialisthelsetjenesten trenger du henvisning. Fastlegen er den som oftest henviser. I noen tilfeller kan annet helsepersonell henvise deg, for eksempel til bildeundersøkelser (MR, CT eller røntgen).

Når vi har mottatt henvisningen, vil du få svar på om du har rett til utredning og behandling i spesialisthelsetjenesten. 

Les mer på helsenorge.no

Henvisningen må inneholde informasjon om 
 
  • kreatinin/eGFR for undersøkelser som krever kontrastmiddel. Skriv inn dato for prøvetaking. eGFR må rekvireres primært ved prøvetaking. Det er ikke nok å rekvirere kreatinin. 
  • det er akutt hjelp, eller om pasienten skal innkalles til time. Vi trenger å vite hva som er avtalt med pasienten. 
  • hastegrad 
  • pasienten er gravid 
  • pasienten har behov for tolk, og hvilket språk pasienten snakker. 
  • pasientens mobilitet 
  • tidligere reaksjoner på kontrastmiddel ved undersøkelser som krever intravenøs kontrast. 
  • pasienten har ubehandlet manifest hypertyreose
  • pasienten bruker metformin
 
Kliniske opplysninger i henvisningen må inneholde: 
 
  • Om pasienten: Kort om det aktuelle: Årsak til at pasienten blir henvist, symptomer, tidligere sykdommer og risikofaktorer.  
  • Funn og fakta: Kort om viktige, aktuelle funn ved undersøkelsen, blodprøver, tidligere radiologiske undersøkelser.
  • Klinisk problemstilling: Tentativ diagnose, hva er mistenkt, hva ønsker du å få undersøkt. 
 
Dette har betydning for valg av CT-protokoll og at bildene dekker det du spør etter.
 



 

Før

Under

Etter

Vær oppmerksom

Vanligvis er det svært liten risiko forbundet med denne undersøkelsen. CT-undersøkelser innebærer røntgenstråler og skal være tilpasset slik at den sikrer god diagnostisk kvalitet, samtidig som at stråledosen er så lav som mulig.

CT med kontrast 

I svært sjeldne tilfeller opplever pasienter å få kløende utslett på kroppen opptil en uke etter at å ha fått kontrast. Kjøp i så fall reseptfri allergimedisin, evt. kontakt fastlege. Røntgenkontrast gir svært sjelden alvorlige allergilignende reaksjoner. 

Sist faglig oppdatert 05.01.2026

Kontakt

Diakonveien 12 og Reidar Kobros vei 5 – somatikk, alderspsykiatri og administrasjon Radiologisk avdeling
Ventetid: 2 uker

Ventetid: 2 uker

Kontakt Radiologisk avdeling

Oppmøtested

Hovedinngangen Diakonveien 12.

Avdelingen ligger innenfor sykehusets hovedresepsjon, og har ventesone C12. Registrer deg når du kommer via mobil, eller automat ved hovedinngangen. Henvend deg eventuelt til hovedresepsjonen.

Et par personer som går utenfor en bygning

Diakonveien 12 og Reidar Kobros vei 5 – somatikk, alderspsykiatri og administrasjon

Diakonveien 12

0370 Oslo

CT poliklinikk

  • I dag 08:00 - 15:00

MR poliklinikk

  • I dag 08:00 - 15:00

Røntgen poliklinikk

  • I dag 08:00 - 15:00

Transport

Det er anleggsarbeid på området for å bygge blant annet ny videregående skole, sykehjem og utvidet campus.

Les mer om byggeprosjektene i Diakonhjemmet hage og se kart for omkjøring (Steinerud)

Oppmøtesteder​​​​

Slik kommer du deg til Steiner​ud

​T-bane
Buss
  • Linje 46 til Frøensalleen
  • Linjene 28 eller 45 til Volvat
Bil

Ta av fra Sørkedalsveien i rundkjøringen ved Volvat Medisinske Senter og Kiwi, og kjør inn Diakonveien. 

  • Hovedinngangen, Diakonveien 12: Du kan slippe av og plukke opp passasjerer rett vest for sykehusets hovedinngang. Innkjøring via Reidar Kobros vei.
  • Poliklinikker, blodprøvetaking og apotek, inngang Reidar Kobros vei 5: kjør til venstre inn Borgenveien rett etter Volvat Medisinske Senter. Ta deretter første til høyre inn Reidar Kobros vei. Her kan du også slippe av og plukke opp passasjerer.

 

​Parkering bil​

Du finner alltid oppdatert informasjon om parkering på området her (diakonhjemmet.no)

Parkering ute (P1)

NB: Fra 11. februar 2026 er det kun innkjøring via Reidar Kobros vei.

  • Mandag–lørdag kl. 9–15: kr. 50,- per time
  • Søndag og røde dager: gratis parkering
  • Julaften, påskeaften og nyttårsaften kl. 9–15: kr. 50,- per time
Parkering inne (parkeringshuset P4)

Hele døgnet, alle dager: kr 40,- per time, maks 200,- per døgn.

HC-parkering

Det er egne oppmerkede plasser for forflytningshemmede med gyldig HC-kort. For besøkende til Diakonhjemmet sykehus ligger plassene nedenfor inngangen til poliklinikkene i Reidar Kobros vei, og lengere opp i Reidar Kobros vei i nærheten av sykehusets hovedinngang.

Det er også HC-plasser i parkeringskjelleren i Diakonveien Omsorg+ (Diakonveien 2).

Dersom man benytter Easypark påløper det servicetillegg.

Parkering sykkel

Det er i overkant av 300 sykkelparkeringsplasser på ​Steinerud.

Fakturering

Besøkende som fakturerer for sine tjenester til Diakonhjemmet, må parkere på avgiftsparkeringen og eventuelt ta parkeringsavgiften med på fakturaen.​​ 

Det er billettløs parkering på gjesteparkeringsplassene på Steinerud. Bilens kjennemerke registreres når du kjører inn i parkeringsanlegget. Parkeringstiden starter automatisk.​​

Kontakt

For henvendelser om parkering, avtaler, lading, faktura osv., kontakt Parkly kundeservice, eller på tlf. 70 30 99 88
eller e-post support@parkly.no

Ventetid

2 uker til undersøkelse