Forskning
Kortlistet til nasjonal pris for kliniske studier
Enhet for helsetjenesteforskning og innovasjon (EHI) ved Diakonhjemmet sykehus er en av tre finalister til Årets innovative miljø. Prisen for fremragende innsats i kliniske studier deles ut for aller første gang 29. januar 2026.

Enhet for helsetjenesteforskning og innovasjon (EHI) ved Diakonhjemmet sykehus er en av tre finalister til Årets innovative miljø. Prisen for fremragende innsats i kliniske studier deles ut for første gang, 29. januar 2026.
EHI ledes av professor Nina Østerås. Hun er tydelig glad for å være på kortlisten – og samtidig bevisst på nivået.
– Dette betyr mye for oss, særlig når vi ser hvem vi er listet sammen med. Her er det snakk om svært sterke aktører som har fått til mye. Det gjør oss både stolte og ydmyke, sier Østerås.
Blant alle nominasjonene har juryen valgt ut to andre kandidater i kategorien Årets innovative miljø:
Nevrologisk avdeling ved Oslo universitetssykehus er nominert for det EU-finansierte AI-Mind-prosjektet innen demensforskning.
Selskapet Possibia er nominert for utvikling av en internasjonal digital portal for kliniske studier.
– Det viser tydelig hvor høyt nivået er i denne kategorien. Å bli vurdert på linje med disse miljøene oppleves som en viktig anerkjennelse.
Kliniske studier med desentraliserte elementer
Juryens begrunnelse for nominasjonen av EHI peker særlig på studier med innovative design som skiller seg fra tradisjonelle randomiserte kontrollerte studier.
For Østerås handler dette om å utvikle forskning som i større grad speiler klinisk praksis.
– Vi bruker tradisjonelle randomiserte kontrollerte studier der det er riktig, blant annet i studier av digital hjemmeoppfølging. Her har vi i økende grad tatt i bruk desentraliserte elementer, som gjør det mulig å følge pasienter tettere, men på avstand, i hverdagen og over tid, sier hun.
Hun peker på at denne kombinasjonen gir både metodisk styrke og høy relevans for klinisk praksis. De siste årene har EHI har blant annet stått bak studier av digitale hjemmeoppfølgingsforløp, som ReMonit og NorFlare, gjennomført som randomiserte kliniske studier. Erfaringer og resultater fra disse studiene brukes som grunnlag for å vurdere innføring av nye pasientforløp i klinikken.
– Målet er å teste nye pasientforløppå en grundig måte, før vi eventuelt tar dem i bruk i ordinær drift.
Pasientapper
Forskergruppen har også utviklet og testet pasientapper med medisinsk formål i randomiserte kliniske behandlingsstudier. Appene skal gi støtte til pasientene i et behandlingsforløp gjennom at de får økt kunnskap om sykdommen og behandlingen. Dette kan gi pasientene større innsikt i og kontroll over egen situasjon og føre til at de kan ta et større ansvar for egen helse.
– Det er viktig for oss å undersøke om nye løsninger faktisk har noe for seg, før de innføres i praksis. Forskningen skal gi et kunnskapsgrunnlag for beslutninger i helsetjenesten.
Pasientene som medspillere
En sentral del av arbeidet ved EHI er brukermedvirkning. Enheten har i mange år ledet et eget pasientråd som er involvert i alle studier.
– Pasientene bidrar med viktige perspektiver vi ikke får på andre måter. De stiller spørsmål ved det vi tar for gitt, og de er tydelige på hva som faktisk betyr noe i hverdagen med sykdom. Det har påvirket både hvilke problemstillinger vi forsker på og hvordan vi gjennomfører studiene.
Nettverk
EHI er også en aktiv deltaker i REMEDY-senteret og leder det regionale forskningsnettverket RECONNECT. Nettverket arbeider for å øke kompetansen på desentraliserte kliniske studier i Helse Sør-Øst.
– Mye av innovasjonen skjer i samspillet mellom fagmiljøer, klinikk, pasienter og teknologiske løsninger. Det er sjelden én aktør som står alene bak nye måter å jobbe på.
Motivasjon for videre arbeid
Selv om prisutdelingen først finner sted i slutten av januar, er nominasjonen i seg selv viktig for enheten.
– Uansett utfall opplever vi dette som en bekreftelse på retningen vi har valgt. Det gir motivasjon til å fortsette arbeidet med å utvikle innovative kliniske studier som er pasientnære, fleksible og godt tilpasset helsetjenestens behov, sier Østerås.
Vinnerne av Årets innovative miljø, en del av Pris for fremragende innsats i kliniske studier, kunngjøres 29. januar 2026.
Les saken på sidene til NorTrials
